Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna seara,
Am lucrat la o firma 6 ani, si acum 5 luni m-au bagat in somaj. Am luat somaj 6 luni de zile si acum ma cheama iar la servici pe o perioada de 3 luni. In cazul in care dupa aceste 3 luni mi se va face contractul pe perioada determinata iar dupa n... luni ma vor baga iar in somaj pe ce perioada voi primi acest somaj?

Daca va incadrati in munca pe o perioada mai mica de 12 luni, plata indemnizatiei de somaj se suspenda, urmand ca la expirarea c.i.m sa faceti cerere de repunere în plată, dar nu mai târziu de 3 luni de la data suspendării indemnizatiei.
Pentru perioada de 6 ani de lucru in cadrul societatii beneficiati de 9 luni de ajutor de somaj, in momentul in care reveniti la lucru pe o perioada determinata mai mica de 12 luni se poate suspenda perioada de somaj, iar in momentul incetarii contractului pe perioada determinata se poate continua pana la incheierea perioadei de 9 luni, in cazul dumneavoastra.