Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cic -mama profesie liberala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cic -mama profesie liberala

Buna ziua,
O mama care realizeaza venituri din profesie liberala (deci nu este angajata) si nu isi intrerupe activitatea dupa nastere copil, deci nu intra in concediu crestere copil cu toate ca are acest drept, primeste stimulentul de 500 lei pt ca si-a reluat activitatea? Am inteles ca pt dosarul in care se solicita acesti bani trebuie atasata si o adeverinta de la angajator cu concediul pre si post natal, in acest caz nu exista aceasta adeverinta, se preia dosarul fara?
multumesc
1. Daca nu indepliniti conditiile pentru acordarea concediului de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie) atunci puteti beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) incepand cu data nasterii copilului.

2. Puteti sa beneficiati direct de stimulentul de insertie, fara a intra in CCC.

3. Dvs., avand profesie liberala, nu aveti un angajator asa ca veti da o declaratie ca nu ati beneficiat de concediu de (maternitate) sarcina si lauzie.