Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Dovedirea experientei similare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Dovedirea experientei similare

In cazul unei proceduri furnizare de produse ofertantul isi demonstreaza experienta similara prin prezentarea de facturi eliberate catre clienti privati (copie lizibila conform cu originalul) unde figureaza livrarea de produse similare, pret similar/ semnate de catre beneficiari.

Pot considera facturile drept o "confirmare" a experientei sau cer informatii suplimentare?
Conform Ord 509/2011 Anrmap, pot cere recomandari din partea beneficiarilor in care sa se mentioneze calificativul "foarte bine".

Chiar daca in sine, factura este un document care confirma livrarea/primirea de produse similare, acesta nu furnizeaza informatii despre calitatea procesului...

Accept facturile, sau pot cere si recomandari?
Conform Anexei 1 la Ord.509 , se utilizeaza la modul general inclusiv in anunturile din SEAP formularea

"prezentarea cel puțin a unui document/contract/procesverbal
de recepție sau a unui număr maxim de
documente/contracte/procese-verbale de recepție prin care
să confirme livrarea de produse a căror cantitate/valoare să fie
de.."

"document" inseamna inclusiv factura.

In general daca doriti date si despre calitatea furnizarilor, acest lucru trebuie sa reiasa si din Fisa de date.
Daca nu reiese din FD, puteti cere clarificari in virtutea verificarii indeplinirii art.181, alin.c^1 din OUG 34 si art.78 din HG 925, dar trebuie avut grija.
vlad nicolae, moderator