Forum Discuţii juridice Executare silită proces castigat- notificare prealabila executarii
Discuție deschisă în Executare silită

proces castigat- notificare prealabila executarii

Daca se poate, doresc un model de notificare pentru intrarea in posesia unui apartament, pentru care am o hotarare judecatoreasca irevocabila investita cu titlu executoriu. Executorul judecatoresc mi-a spus ca trebuie facuta o notificare si nu stiu cum trebuie formulata aceasta. Apartamentul este inchis in acest moment de catre cei cu care m-am judecat.
redactati o notificare simpla si la obiect : In atentia.... datele dvs ... calitatea ...avand in vedere titlul executor.... va somez ca in termen de 1 zi sa dispuneti eliberarea aprtamentului ce face obiectul titlului executor de mai sus, in caz contrar ma vad nevoit, ca in prezenta executorului judecatoresc si pe cheltuiala dvs sa intreprind personal aceasta masura.
Nu este necesara nicio notificare prealabila, Tot ce trebuie sa faceti este sa fornulati o cerere de executare silita a hotararii si sa o depuneti la un executor judecatoresc
Nu stiu de ce v-a zis ca TREBUIE o notificare inaintea executarii. Puteti trece direct la executare, prin formularea unei cereri. Poate numai daca VRETI dvs sa incercati prin notificare inainte, atunci da...in ideea ca debitorul se sperie de amenintarea cu executarea silita...evacuare, politie etc. Dar nu este obligatoriu.