Forum Discuţii juridice Executare silită Pentru a fi executat trebuie sa fiu citat?
Discuție deschisă în Executare silită

Pentru a fi executat trebuie sa fiu citat?

Pentru a fi executat silit , exista obligatia ca inainte de faptul in sine sa fiu citat intr-un fel ? Daca cererea de executare silita a fost aprobata , instanta respectiva trebuie sa ma citeze inainte? Exista un termen in care sa depun contestatie la executare , in functie de citare? Multumesc anticipat
Incuviintarea de executare silita se face fara citarea partilor si fara a se comunica incheierea.

Executorul trebuie sa va someze si sa va anunte despre declansarea executarii, insotind somatia cu o copie a titlului executoriu si cu incheierea de incuviintare a executarii.

In 15 zile de la primirea somatiei puteti formula contestatie la executare.
Daca cererea de executare silita a fost aprobata ,responsabil pentru materializarea hotararii instantei este executorul judecatoresc care urmeaza sa emita somatie debitorului
Aveti termen de 15 zile lucratoare pentru formulare contestatie la executare-daca detineti motive intemeiate