Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

In perioada 1986-1998 am locuit in Constanta . In aceea perioada am detinut trei masini care una dupa alta au fost vindute cu act de vinzare- cumparare. In 2013 am primit un plic care ma anunta ca am de platit 3000,00 de ron taxe pentru ca masinile nu au fost scazute din proprietatea mea. Cum pot face mai ales ca nu mai am nici un act care sa dovedeasca vinzarea masinilor si mai ales as vrea sa platesc mai putin.
carmen01011958, moderator
Nu puteţi face nimic. Conform prevederilor Codului fiscal orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport datorează pentru acesta impozit. În condiţiile în care nu faceţi dovada că aţi transmis dreptul de proprietate asupra autovehiculelor sunteţi prezumat a fi proprietarul lor.
Daca cunoasteti datele de identificare ale fiecarui autoturism,contactati personal SPR evidenta auto,detaliati situatia cu care va confruntati si solicitati verificarea bazei proprii de date ,in baza careia autoritatea poate sa va emita dovada ca autoturismele se afla in proprietatea altor persoane sau au fost radiate din circulatie
Ulterior incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai sunteti proprietarul si nu mai detineti autoturismele ca urmare a vanzarii acestora
In temeiul celor 2 documente,autoritatea fiscala poate dispune radierea auto de pe rolul dvs fiscal,conditionat de achitarea integrala a debitelor acumulate aferent celor 3 autoturisme
MULTUMESC PENTRU INFORMATII INSA CE MA DOARE MAI TARE ESTE CA NU M-AU CAUTAT PINA ACUM SI MAI MULT DE ATIT AM PLATIT TAXE PE MASINI SI EU SI CUMPARATORUL TOTI ACESTI ANI.
@ynocentta: scoaterea din evidenţa organului fiscal a unui autovehicul nu se face în baza unei declaraţii notariale ci în baza înscrisului prin care se probează înstrăinarea autovehiculului sau a documentului de casare a acestuia.
[editat scrierea cu majuscule]
Problema e că au trecut mulţi ani şi nu mai am nici un document care să demonstreze vânzarea maşinilor.

[Intervenţie moderator: vă rog frumos să nu mai scrieţi cu majuscule, contravine regulamentului de postare în forum punctul 1.2. şi este greu de citit, pe lângă faptul că ne daţi senzaţia că ţipaţi la noi. Mulţumesc pentru înţelegere]
Lucian Huzum, Consilier juridic