avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

In perioada 1986-1998 am locuit in Constanta . In aceea perioada am detinut trei masini care una dupa alta au fost vindute cu act de vinzare- cumparare. In 2013 am primit un plic care ma anunta ca am de platit 3000,00 de ron taxe pentru ca masinile nu au fost scazute din proprietatea mea. Cum pot face mai ales ca nu mai am nici un act care sa dovedeasca vinzarea masinilor si mai ales as vrea sa platesc mai putin.
Ultima modificare: Luni, 11 Martie 2013
carmen01011958, moderator
Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 12:18, 10 Martie 2013
Inainte masinile se radiau prin prezenta vanzatorului si a cumparatorului la Serviciul Inmatriculari Auto, unde se facea transmiterea dreptului de proprietate. Solicitati un istoric la acest serviciu din Constanta, nu trebuie sa cunosteti elementele de identificare, pt ca se merge pe cnp, daca totusi va cer aceste elemente, le puteti obtine de la impozite si taxe, cei care v-au somat. Cu Adeverinta obtinuta le puteti radia.

Daca va amintiti care au fost cumparatorii, puteti ruga pe acestia sa va dea un certificat fiscal unde se atesta data cu care au fost impozitati ei, mergand pe ideea dvs, ca au platit impozitul doua persoane la aceiasi masina.

Masinile fiind atat de vechi, banui ca si impozitul este din 1986-1998, neachitat, este important sa vedeti din ce an sunt debitele, tare imi este teama ca sunt prescrise. Uitati-va pe somatie, trebuie sa apara defalcat pe ani fiscali debitul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masini instrainate Kent8d Kent8d Buna seara. Va rog mult sa ma ajutati in legatura cu un raspuns la urmatoarea problema pe care o am: in urma cu doi ani am vandut vreo 4 masini inmatriculate ... (vezi toată discuția)
Radiere masina - lipsa contract de vanzare-cumparare dorel57 dorel57 buna ziua am vandut un autoturism si am facut marea gresala ca nu am facut vanzare cumparare actele masini nu le am de cativa ani propriearul nu e de gasit ... (vezi toată discuția)
Lmpozitul pe masina AleXxXStar AleXxXStar Cum scap de impozitul pe masina vanduta? Nu mai am nici un act, nici nr de inmatriculare nu mai stiu (vezi toată discuția)