Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

In perioada 1986-1998 am locuit in Constanta . In aceea perioada am detinut trei masini care una dupa alta au fost vindute cu act de vinzare- cumparare. In 2013 am primit un plic care ma anunta ca am de platit 3000,00 de ron taxe pentru ca masinile nu au fost scazute din proprietatea mea. Cum pot face mai ales ca nu mai am nici un act care sa dovedeasca vinzarea masinilor si mai ales as vrea sa platesc mai putin.
carmen01011958, moderator
Inainte masinile se radiau prin prezenta vanzatorului si a cumparatorului la Serviciul Inmatriculari Auto, unde se facea transmiterea dreptului de proprietate. Solicitati un istoric la acest serviciu din Constanta, nu trebuie sa cunosteti elementele de identificare, pt ca se merge pe cnp, daca totusi va cer aceste elemente, le puteti obtine de la impozite si taxe, cei care v-au somat. Cu Adeverinta obtinuta le puteti radia.

Daca va amintiti care au fost cumparatorii, puteti ruga pe acestia sa va dea un certificat fiscal unde se atesta data cu care au fost impozitati ei, mergand pe ideea dvs, ca au platit impozitul doua persoane la aceiasi masina.

Masinile fiind atat de vechi, banui ca si impozitul este din 1986-1998, neachitat, este important sa vedeti din ce an sunt debitele, tare imi este teama ca sunt prescrise. Uitati-va pe somatie, trebuie sa apara defalcat pe ani fiscali debitul.