Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... taxa asigurare sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

taxa asigurare sanatate

Am nevoie si eu de citeva lamuriri privind aceasta taxa despre existenta careia am aflat ieri, 28.02.2013 :

1.daca lucrez in afara Ro, mai trebuie sa platesc taxa CASS in tara? Mentionez ca nu beneficiez de serviciile de sanatate romanesti.

2.cui trebuie sa trimit actele doveditoare ca lucrez si platesc taxe de sanatate intr-o alta tara ?

3.unde pot gasi legea s-o citesc si inteleg ?

Multumesc anticipat

Conform art.296^32 din Codul fiscal persoanele care nu realizeaza intr-un an fiscal venituri de alta natura(la care faceti probabil referire)pentru a dobandi calitatea de asigurat,au obligatia platii contributiei individuale lunare de asigurari sociale de sanatate.
Vedeti si prevederile art.257 din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii,actualizata in anul 2012,pe Lege AZ net.