avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... taxa asigurare sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

taxa asigurare sanatate

Am nevoie si eu de citeva lamuriri privind aceasta taxa despre existenta careia am aflat ieri, 28.02.2013 :

1.daca lucrez in afara Ro, mai trebuie sa platesc taxa CASS in tara? Mentionez ca nu beneficiez de serviciile de sanatate romanesti.

2.cui trebuie sa trimit actele doveditoare ca lucrez si platesc taxe de sanatate intr-o alta tara ?

3.unde pot gasi legea s-o citesc si inteleg ?

Multumesc anticipat

Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 18:28, 9 Martie 2013
Conform art.296^32 din Codul fiscal persoanele care nu realizeaza intr-un an fiscal venituri de alta natura(la care faceti probabil referire)pentru a dobandi calitatea de asigurat,au obligatia platii contributiei individuale lunare de asigurari sociale de sanatate.
Vedeti si prevederile art.257 din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii,actualizata in anul 2012,pe Lege AZ net.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa cass cristinela25 cristinela25 Am nevoie si eu de citeva lamuriri privind aceasta taxa despre existenta careia am aflat ieri, 28.02.2013 : 1.daca lucrez in afara Ro, mai trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Cnas impune plata de 5,5% din valoare CosminMa CosminMa Daca am inchiriat o proprietate ca persoana fizica si nu am un contract de munca la care se platesc asigurari sociale de sanatate sau alta forma de a fi ... (vezi toată discuția)
Pfa cass 2006 2013 sasha2013 sasha2013 va rog revin cu o intrebare cass 2006 -2013 pfa se calculeaza la venit net sau la salariu mediu pe economie.eu sunt pfa sistem :sorry:real. (vezi toată discuția)