Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Majorare salariala la nivel de C.C.M.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Majorare salariala la nivel de C.C.M.

buna ziua! va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: de ce anume trebuie sa tinem cont pentru o marire salariala ,negocierea noului ccm. mentionam faptul ca suntem la prima negociere colectiva de la preluarea sindicatului ! Va multumim anticipat.
Daca rezultatele financiare ale firmei va permit puteti aplica o marire salariala pentru toti salariatii, sau pentru o parte din salariati. Criteriile dupa care veti majora salariile vi le stabiliti prin CCM sau Regulamentul intern al societatii.
LIVIU NISTEA a scris:

Daca rezultatele financiare ale firmei va permit puteti aplica o marire salariala pentru toti salariatii, sau pentru o parte din salariati. .....

O astfel de modificare a salariului suna a discriminare ...

@ dascalumihaita64
Per ansamblu, va trebui sa tineti cont de situatia finaciara a angajatorului pentru a stabili nivelul salariilor si a posibilitatii majorarii acestora.

Individual, va trebui sa tineti cont de performanta individuala a angajatilor ..

Din practica, va redau anumite criterii :
1. gradul de dependenta al firmei fata de munca pe care o presteaza un salariat ;
2. rata inflatiei;
3 situatia companiei (in crestere/ in descrestere/ imaginea slaba/ angajeaza/ reduce personalul);
4. disponibilitatea/ potenta firmei de a oferi un salariu mai mare;
5. media salariului pe piata, pe aceeasi pozitie pe care se afla societatea. salariatul in acel moment ...

multumesc mult !
Daca o societate are mai multe centre de cost, iar unul are rezultate financiare mai bune, peste media societatii si are si posibilitati de rentabilizare, poate mari numai salariile celor care lucreaza la acel centru de cost.
buna remarca !.....este exact cazul societatii la care am facut referire .