Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere fara permis - examen auto peste o saptamana ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere fara permis - examen auto peste o saptamana - pedepse

Astazi am fost oprit de catre politia rurala in timp ce conduceam masina tatalui meu,cu el in dreapta mea, pe un drum judetean,care este foarte putin circulat,datorita gropilor severe, viteza pe acest drum neputand depasii 30 km/h.Am fost dus la sectia de politie unde am declarat ca am condus fara carnet pentru a ma pregati pentru examenul care il am peste o saptamana.Nici eu nici tatal meu nu am consumat alcool iar aceasta ar fi prima abatere a amandorura.Mi s-a spus ca daca prezint dovezi ca am terminat cursurile scolii de soferi este posibill sa primesc doar o amenda administrativa.Ce parere aveti?Pot da inca de carnet peste o saptamana?Tatal meu ce va pati pentru ca mi-a incredintat masina?Trebuie sa imi iau un avocat de acum?Multumesc anticipat.
Precizez ca nu s-a intamplat nici un accident, si ca am fost oprit datorita unui control de rutina nu deoarece conduceam prost sau periculos pentru ceilalti participanti la trafic,care nu erau,drumul fiind foarte putin circulat.
asuramyx, utilizator
Art. 78
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de care o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(3) Cu pedeapsa prevazuta a alin. (2) se sanctioneaza si persoana care încredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla în una dintre situatiile prevazute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta alcoolului sau a unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora.

Se poate dispune aplicarea unei amenzi administrative , de catre procuror.

Daca se va dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei cu inchisoarea , permisul ce va fi dobandit de dumneavoastra va fi anulat , existand posibilitatea de a conduce pe drumurile publice sustinand din nou examenul, in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti de condamnare.

Cautati o firma care sa fie de acord cu executarea la locul de munca . Suspendarea e cea mai proasta solutie. Nu se stie ce se poate intampla in minim 2 ani si 6 luni.Nu o sa primiti amenda, nu e prevazuta amenda pt. aceasta fapta.
Ce doriti sa spuneti prin suspendarea e cea mai proasta solutie, si care este din punctul dumneavoastra de vedere pedeapsa minima pentru mine si tatal meu luand in vedere circumstantele?Amenda administrativa pot lua numai daca cazut nu ajunge in istanta sau nu pot lua deloc? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.