Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am câºtigat daune morale la fond, este posibil ca ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am câºtigat daune morale la fond, este posibil ca instanþa de apel sã diminueze cuantumul acestora?

Am castigat daune morale pe fond. Se poate ca in apel sa mi se reduca daunele? Apelul a fost facut de parati.
Daca trimit cerere de adeziune la apelul paratilor mai poate sa-mi scada din daunele morale?
Mi-au fost acordate pentru ca sunt scriitor si am dovedit lucrul acesta pe fond.
NiniAfodorci a scris:
Daca trimit cerere de adeziune la apelul paratilor mai poate sa-mi scada din daunele morale?

Sigur că, potrivit art. 296 teza a II-a Cod procedură civilă din 1865, apelantului nu i se poate crea în propria cale de atac o situaţie mai grea decât aceea din hotărârea atacată. Însă eu nu văd legătura între această prevedere şi apelul incident (presupun că asta aţi avut în vedere când aţi postat întrebarea pe care am citat-o mai sus).

Pe de altă parte, trebuia să precizaţi ce soluţie a pronunţat prima instanţă. Dvs. justificaţi interesul promovării unui apel incident numai dacă acţiunea a fost admisă în parte. Dacă, însă, prima instanţă a admis în întregime cererea de chemare în judecată, dvs. nu aveţi interes să aderaţi la apelul principal întrucât soluţia primei instanţe vă profită.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Dvs tineti cu partea adversa? De ce sa aderati la partea adversa, daca ea diminueaza ?

Dvs puteti sa "atacati" printro intampinare la motivele de apel, nu? Doar nu ramaneti lipsita de mijloace si sunteti pusa in fata unui fapt implinit.. oricum...speta dvs e interesanta, si pentru alti scriitori, care ar fi in situatii similare.
daca instanta de apel considera intemeiat apelul poate sa va dimineaze daunele acordate de prima instanta.
In apel dvs. trebuie sa depuneti intampinare prin care sa combateti fiecare motiv pe care este intemeiat apelul facut de catre parat .
In apel este posibil sa va fie redus cuantumul despagubirilor , insa nu este obligatoriu sa se intample acest lucru .
Instanta de apel va aprecia suma acordata cu titlu de despagubiri in functie de probele depuse la dosar .
Dvs. trebuie sa luptati sa va aparati drepturile si nu sa ii dati dreptate paratului ...

Bafta !