avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am câºtigat daune morale la fond, este posibil ca ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am câºtigat daune morale la fond, este posibil ca instanþa de apel sã diminueze cuantumul acestora?

Am castigat daune morale pe fond. Se poate ca in apel sa mi se reduca daunele? Apelul a fost facut de parati.
De putut se poate reduce cuantumul daunelor morale insa sunt sanse mai mici decat sa ramana valabila hotararea primei instante.
Este suficient sa va aparati prin intampinare.
In apel se va verifica legalitatea si temeinicia hotararii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Audiere martor in apel, proba admisa pentru intimat. se poate? stancescua stancescua Pe scurt: Partaj intre 2 fosti soti. S-a teminat fondul. S-a dat o sentinta. A declarat apel numai una din parti (parata reclamanta). Cealalta parte,(reclam ... (vezi toată discuția)
Majorare pretentii in apel NiniAfodorci NiniAfodorci Am castigat pe fond o suma de bani insa acum vinovatii au facut apel. Am voie sa cresc suma de ceruta, acum, in apel sau nu? (vezi toată discuția)
Pot folosi, in favoarea mea, apelul paratului? Lissa1 Lissa1 Intr-un dosar civil, eu sunt reclamanta. In urma hotararii, de care sunt foarte nemultumita, paratul a declarat apel. Eu nu mai am resurse financiare sa fac ... (vezi toată discuția)