Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Audiere martor in apel, proba admisa pentru intimat. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Audiere martor in apel, proba admisa pentru intimat. Se poate?

Pe scurt:
Partaj intre 2 fosti soti. S-a teminat fondul. S-a dat o sentinta. A declarat apel numai una din parti (parata reclamanta). Cealalta parte,(reclam parat),n-a declarat apel, n-a facut apel incident (de aderare), n-a depus nici macar intampinare la apelul declarat de apelanta (parata, reclamanta).
In apelul declarat (de parata reclam) s-a cerut admiterea probelor cu inscrisuri, audierea unui martor,suplimentarea interogatoriului, efectuarea unei noi expertize pt. imobil. Instanta de apel, a admis toate aceste probe pentru apelanta.
Partea adversa,adica intimatul, a cerut oral, admiterea audierii unui martor si instanta i-a admis.
Se poate asa ceva? In conditiile, in care intimatul, n-a aderat la apel, n-a facut intampinare. Va rog, daca stie cineva sa-mi raspunda.

Multumesc frumos.
Buna ziua,
in situatia in care nu ati depus intampinare, aveti dreptul la contraproba, mai exact daca partea adversa a solicitat proba cu 1 martor si a fost incuviinta, instanta va incuviinta aceeasi proba si pentru partea adversa.
Va multumesc frumos pentru raspuns.