Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrare juridica - marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrare juridica - marturie mincinoasa

Buna ziua,va rog sa-mi spuneti ce fapta penala(ce articol) se incalca atunci cand minti sub juramant un judecator?Multumesc Anticipat!!!
sunt conditionat de 60-90 de zile ca sa depun plangerea? sau pot s-o depun oricand vrea muschii mei?!
Pentru anumite infracţiuni, unde legea prevede plângerea prealabilă, plângerea se depune în termen de 2 luni de la data la care persoana vătămată a ştiut cine este făptuitorul .
Când ,,vrea,, muşchii dvs., însă înainte de a se prescrie fapta. Mărturia mincinoasă nu se încadrează în rândul infracţiunilor în cazul cărora acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă , iar retragerea plânegerii sau împăcarea părţilor nu înlătură răspunderea penală .
Daca ii fac plangerea dupa 4 ani si 11 luni ani nu se va supara procurorul pe mine? Sa zice ca targivesez,etc? Ca puteam s-o fac mai repede?

Este in avantaj daca din cauza lui s-a dat doar NUP/SUP si nu s-a dispus achitarea de catre instanta de judecata?!
Cezar9, utilizator