Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Model contestatie decizie de impunere la casa de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Model contestatie decizie de impunere la casa de asigurari

Buna ziua , as dori sa imi dati un model de contestatie pentru decizia de impunere la casa de asigurari in legatura cu devidentele (adica-sa justific casei de asigurari ca nu am beneficiat de suma pe care ei au scris-o in decizie ) . Va multumesc !
Nu există un model standard, efectiv formulaţi contestaţia cu cuvintele dumneavoastră. Aveţi aici un model orientativ [ link extern ]
Buna ziua,
As dori sa atac o decizie de impunere emisa de Casa de asigurari de sanatate impotriva unui asociat al unei Asociatii urbariale pentru contribuitii de asigurari sociale. Credeti ca ma pot prevala de prevederile Art 296^22 Cod fiscal "(2) Persoanele care sunt asigurate ale sistemului public de pensii, conform art. 6 alin. (1) pct. I–III si V din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care beneficiaza de una din categoriile de pensii acordate in sistemul public de pensii nu datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile obtinute ca urmare a incadrarii in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la alin. (1)." ??? Multumesc!
monamo, utilizator