Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Taxa inmatriculare - masina achizitionata in urma cu ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Taxa inmatriculare - masina achizitionata in urma cu un an

Am cumparat in iunie anul trecut un logan fabricat si inmatriculat pentru prima data in 2004. A mai avut un proprietar in 2011. As vrea sa stiu daca trebuie sa platesc taxa de inmatriculare daca ma duc sa o inmatriculez in conditiile in care eu am achizitionat masina anul trecut. Multumesc
Dacă a fost plătită taxa de poluare în forma existentă la nivelul anului 2011 şi această taxă nu a fost recuperată, nu mai sunteţi obligat să plătiţi taxa. Verificaţi la fostul proprietar dacă a plătit această taxă în anul 2011.
Am cumparat masina in conditiile in care nu se platea o taxa de poluare sau o alta taxa suplimentara. De ce sunt OBLIGAT sa platesc taxa? Eu nu pot sa inapoiez masina si sa imi recuperez banii pe ea. Nu e corect. Ma puteti sfatui cum este mai bine sa procedez?
Nu se poate, in 2011 se plătea taxa de poluare. OUG 50 prin care se plătea aceasta taxă a fost adoptată în 2008.