Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA facturare servicii cu tva, prestatorul nefiind ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

facturare servicii cu tva, prestatorul nefiind platitor de tva...inselaciune?

Anul trecut am colaborat pentru o scurta perioada de timp cu o firma, de fapt au facut ceva lucrari pentru firma mea. Mi-a emis o factura pe care eu am platit-o dupa cateva zile, iar ulterior mi-am cerut rambursarea TVA-ului de la stat:
Luna trecuta am avut control de la finante si au descoperit ca, de fapt, firma respectiva, anul trecut cand mi-a executat lucrarile, nu era platitoare de TVA, s-a inscris la plata TVA-ului abia dupa 2 luni, fara sa ma includa in jurnal...
Acum statul isi vrea TVA-ul inapoi de la mine, desi au vazut ca factura pe care mi-a emis-o firma respectiva continea TVA, iar in contractul pe care chiar firma l-a intocmit era scris ca pretul contine TVA; de asemenea codul fiscal al firmei este ROxxxx, iar eu stiam ca daca are RO este platitor de TVA....
Am luat legatura cu administratorul care mi-a spus ca nu il intereseaza, ca de fapt contabila este de vina ca a emis facturi cu TVA, fara sa fie platitor de TVA iar firma a intrat in lichidare in august...
ce pot sa fac?
pot sa ma indrept impotriva administratorului pentru inselaciune?

Da puteti dar..greu veti obtine ceva
Este obligatia dvs sa va verificati furnizorii ( e o tampenie dar asta e..trebuie sa i verificati in 4 5 locuri, daca e platitor de tva sau nu, daca e cu tva la incasare, daca e inactiv..samd)
pe ce planeta traim, oare? au vazut factura, contractul intocmit si semnat de prestator, au vazut ca a incasat tva, nefiind platitor de tva, cei de la finante au fost de acord ca factura este un fals, dar nu iau nici o masura impotriva lui???????? au in fata un hot, si tot eu sunt buna de plata?
CORECT !!!!
Acesta este al nostru mult prea iubit stat !!!!!!!!!!!
Rusinos, incorect etc etc...dar asta e...

PS: Conform legii, furnizorului nu i s epoate da decat o amenda ca nu a intocmit corect factura - ca a pus tva si nu trebuia. Nici macar nu au dreptul s ai ceara acel tva
Conform contractului, valoarea prestatiei a fost de 100 de lei plus tva - 24 adica 124 lei net. El poate sa zica ca acel TVA din contract inseamna altceva...
Dvs nu aveati dreptul sa deduceti TVA ul. Conform legii furnizorul trebuia verificat...Deci vina dvs....

deci, in alta ordine de idei...imi inchid firma si deschid alta neplatitoare de TVA, dau tepe in dreapta si in stanga, imi bag TVA- ul in buzunar ca deh! zic ca este "altceva" si in jumatate de an intru in lichidare...perfect legal, nu?