Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Nulitate contract cesiune - informarea obligatorie
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Nulitate contract cesiune - informarea obligatorie

Buna ziua!

Este obligatorie sedinta de informare in cazul unei actiuni in constatarea nulitatii unui contract de cesiune?
Legea medierii:"Art. 60^1. - (1) In litigiile ce pot face, potrivit legii, obiect al medierii sau al altei forme alternative de solutionare a conflictelor, partile si/sau partea interesata, dupa caz, sunt tinute sa faca dovada ca au participat la sedinta de informare cu privire la avantajele medierii, in urmatoarele materii: [...]
f) in litigiile civile a caror valoare este sub 50.000 lei, cu exceptia litigiilor in care s-a pronuntat o hotarare executorie de deschidere a procedurii de insolventa, a actiunilor referitoare la registrul comertului si a cazurilor in care partile aleg sa recurga la procedura prevazuta la art. 1.013-1.024 sau la cea prevazuta la art. 1.025-1.032 din Legea nr. 134/2010, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare"

Fiind o actiune in materie civila, cel mai probabil cu valoarea sub cea specificata de lege, este necesara informarea si prezentarea informarii asupra avanjatelor medierii.

De asemenea, litigiul poate fi rezolvat direct prin mediere, daca exista disponibilitatea partilor pentru dialog.
mediator_Constantinescu, utilizator