Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare.daune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare.daune

O societate comerciala a suferit pagube de pe urma animalelor salbatice. Conform carei legi pot recuperare pagubele produse si de la cine? Va multumesc!
Numai in conditiile in care avea o polita de asigurare pentru bunurile avariate(imobil,culturi agr.,etc), care sa fi avut si clauza privind atacul animalelor salbatice, sau daca se poate dovedi ca animalele salbatice apartin unei persoane (juridica sau fizica) care poate fi chemata in judecata pentru pretentii.
Atentie insa, clienta dv. sa fi luat toate masurile de protectie impotriva unor evenimente previzibile, pentru a nu plati amenda aferenta eventualelor vatamari aduse animalelor salbatice, - singurele care se bucura de protectie legala in aceasta speta/ecuatie!
nucu$, utilizator