Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare proces verbal de contraventie - sentinta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare proces verbal de contraventie - sentinta definitiva si irevocabila, comunicare

Buna ziua.
Am contestat un proces verbal , sanctiunea era suspendarea permisului pe o perioada de 30 de zile si o amenda de 340 de lei. De la prima instanta mi-a respins cererea printr-o hotarare definitiva si irevocabila , nu am primit nimic de atunci desi a trecut 1 an si 2 luni.
In cat timp se prescrie aceasta hotarare?
Trebuie sa ma duc eu sa ridic hotararea sau o astept sa-mi fie trimisa acasa?
Multumesc!
va duceti sa ridicati hotararea si predati permisul. suspendarea va fi de 60 de zile deoarece nu ati predat permisul in termenul de 15 zile de la ramanerea definitiva a hot. judecatoresti.
Multumesc pentru raspuns.
Un mic aspect eu am venit acum in Romania pentru 5 zile si plec inapoi afar nu mai vin vreo 2 ani, cand se prescrie hotararea?
in 5 ani. mai degraba predati permisul si faceti o propcura ptr cineva sa il ridice care apoi sa vi-l trimita. daca conduceti si vi se retine permisul se va afla ca permisul a fost suspendat si vi se poate intocmi dosar penal ptr conducere in perioada suspendarii. cand ati ridicat permisul cu certificatul de grefa pe dovada de restituire scrie ca treb sa il restituiti in 15 zile de la hot definitiva si irevocabila.