avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sau nu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sau nu

Buna seara
Mama mea a locuit în imobilul bunicii mele, împreuna cu aceasta, 17 ani,până când bunica mea a decedat și în continuare locuiește acolo. A avut grija de aceasta pe toată perioada celor 17 ani.Are dreptul la moștenirea imobilului ținând cont ca mama mai are 2 frați?Nu s-a făcut masa succesorala.
Mulțumesc pentru sprijin
Cel mai recent răspuns: monicaemiliapop , utilizator 19:23, 13 Martie 2013
Cu siguranţă şi fraţii mamei dvs au drepturi, ca descendenţi, moştenitori de gradul 1 în egala măsura.
multumesc tare mult,un avocat mi-a soptit ca ar fi o posibilitate-uzucapiune-.am vrut sa fiu sigura.
daca tot va soptit rugatil sa va indice si temeiul de drept -uzucapiune ???
exclusa uzucapiunea in acest caz!
multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cote succesiune defcon defcon In viata sunt doar nepoti (4 ) si mama defunctului .Defunctul nu are copii sau sotie . cine si cat mosteneste? (vezi toată discuția)
Drept la mostenire dupa 30 de ani de la deces ionmoromete ionmoromete Dupa decesul ultimului parinte(respectiv a mamei) a fost facuta succesiune( s-a dat renuntare din partea descendentilor in favoarea unuia singur),dar nu a fost ... (vezi toată discuția)
Succesiune intrebare simpla abserban abserban Situatia este urmatoarea: Mama mea a murit inaintea bunicii, in total au fost 4 frati, noi suntem 2 mostenitori dupa mama. Intrebarea mea este mostinrea din ... (vezi toată discuția)