Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune. Stabilirea masei succesorale. Cont bancar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune. Stabilirea masei succesorale. Cont bancar al defunctului la o institutie neprecizata.

Buna seara! Va rog sa-mi spuneti cum pot afla la ce banca are cont tatal meu, care a decedat, eu fiind singurul mostenitor? Va multumesc!
Buna seara,
Banuiesc ca singurul mijloc este sa obtineti mai intai un certificat de mostenitor si apoi sa adresati cate o cerere tuturor bancilor pe care le avea tatal dv. in apropierea locuintei sau in locurile unde mergea cel mai des in care sa solicitati, in calitate de mostenitor, sa vi se comunice daca are deschis un cont la banca X. Apoi, daca raspunsul este afirmativ, treceti contul pe numele d-voastra.
daca nu cunoasteti banca unde a avut cont, de acest lucru se ocupa notarul unde veti deschide succesiunea. bancile nu dau informatii despre conturile persoanelor fizice chiar daca solicitarea vine din partea membrilor familiei.