Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Mandat administrator
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Mandat administrator

Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari referitoare la mandatul administratorului unui SRL:

1. Conform legislatiei acesta trebuie prelungit in termen de 15 zile de la data expirarii. In cazul in care termenul de depasire a celor 15 zile este foarte mare, se mai poate face prelungirea sau se numeste ca si cum ar fi administrator nou.
2. In cazul in care se poate prelungi vechiul mandat mai am nevoie de specimen de semnatura sau declaratie pe proprie raspundere?
in speranta ca ma veti putea ajuta.....
va multumesc.

Luiza
Cred ca e suficient sa duceti un act (hotarare) aditional la actul constitutiv!
eu stiam si de constitutiv actualizat :-/
Hotararea asociatilor e una, actul aditional la actul constitutiv e alta. Intr-adevar, actul constitutiv actualizat se depune obligatoriu, ceea ce face ca actul aditional sa fie superfluu.
va multumesc tare mult pt. raspunsuri, in mare stiu ce documente sa depun, insa exista doua situatii si nu stiu daca sa le fac pentru prelungire sau pentru numire avand in vedere ca mandatul administratorului este expirat.
vreau sa stiu daca este posibil ca registrul sal imi scoata ochii ca a trecut prea mult timp de la data expirarii mandatului si daca ma duc cu acte pentru numire sau pentru prelungirea mandatului.
:(