Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Angajare personal in SRL - opozitie asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Angajare personal in SRL - opozitie asociat

Suntem doi asociati/administratori cu drepturi egale (50%) la o firma , daca unul vrea sa angajeze o anumita persoana X iar celalalt nu vrea sub nici o forma cum se poate solutiona aceasta problema?

Multumesc frumos,
Trebuie sa stabiliti prin hotarare AGA cum se iau deciziile.
Insa avand in vedere ca sunteti doar doi asociati, probabil ca veti ajunge la concluzia ca hotararile se pot lua doar in unanimitate.
Prerogativa de a angaja este a administratorului societatii, daca in actul constitutiv nu se dispune altfel. Daca ambii sunteti administratori si ati hotarat sa conduceti societatea impreuna este nevoie de unanimitate. Daca ati hotarat sa administrati separat, puterile fiecarui administrator fiind clar delimitate, va putea hotari administratorul abilitat in acest sens.
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului si pentru informatiile oferite.