Forum Discuţii juridice Executare silită Credit neplatit - executare silita imobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

Credit neplatit - executare silita imobiliara

in 2008 am inprumutat 2000 de euro impreuna cu sotul meu ,am garantat cu bunuri mobile si imobile dar nu ipoteca pe casa ,in anul 2009 am divortat si sotul mia lasat casa mie aceasta fiind cumparata din bani parintilor mei ,l-am anul acesta l-am scos din cartea funciara si impozit pe sotul meu.,darcreditorul pentru suma de 2000 de euro mia cerut executare pa casa dar acum nu se poate imparti imprutul ce drept are el pe casa /ce pot face in 15 martie am licitatie deja
Ati facut partajul ?
da la procesul de divort am facut intelegerea sotul a renuntat la casa in favoarea mea ca am avut minor in intretinerea mea nu sa mai fact partajjul si in sentinta scrie clar ca imobilul imi ramine mie
Nu conteaza daca ati facut partajul sau nu, e o datorie comuna, iar creditorul se poate indrepta impotriva veniturilor/ bunurilor ambilor debitori sau a celui care are.
La randul dvs puteti sa va indreptati impotriva fostului sot pt a pretinde jumatate din cat veti plati dvs.
Va trebui sa va intelegeti cu creditorul sa platiti acea suma, pt a nu va vinde casa.

camataria se pedeste numai din 2011 dar acesti bani provin din imprumt cu camata dar nu o pot dovedi numai o inregistrae din 2008

[va rog sa nu mai scrieti mesajele cu majuscule, multumesc]
gi-jane2, moderator
Datorati banii pentru care ati semnat contractul de imprumut.
Daca aveati dovada platii ( cand plateati dvs dobanda) , puteati sa scadeti sumele platite din datorie pe calea contestatiei la executare.
Puteti contesta invocand prescriptia daca au trecut 3 ani de la scadenta pana sa ceara executorul incuviintare.