Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Renuntare proces - taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Renuntare proces - taxa auto

Buna seara,

Cum pot renunta la procesul deschis pentru recuperarea taxei auto? Printr-o cerere depusa la Tribunal? Va trebui sa suport vreun cost in cazul in care decid sa renunt la proces? Taxa platita pe care vreau sa o recuperez este mai mica decat noul timbru de mediu daca decid sa vand masina, asadar as vrea sa renunt la proces. Exista o cerere standard? Rog putin ajutor.

Multumesc anticipat.

Cu stima,
Renuntarea la judecata se poate face prin cerere scrisa sau verbal in fata instantei.

Daca renuntarea are loc dupa comunicarea cererii de chemare in judecata, partea adversa poate solicita obligarea dv. la cheltuieli.

Nu exista o cerere tip, formulati o cerere simpla adresata instantei, mentionati in plus fata de o cerere obisnuita, nr de dosar, termen de judecata si ce solicitati, respectiv ca instanta sa ia act de faptul ca dv renuntati la judecata.