avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit neplatit- datorie comuna, sotul decedat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit neplatit- datorie comuna, sotul decedat

Buna ziua.Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.Sotul meu a murit acum 4 ani avem o datorie la cec ce s-ar putea intampla daca eu si copii mei avem succesiune facuta si nu am mai putut plati chear la zi toate ratele mentionez ca este apartamentul cu ipoteca.As dori un raspuns daca se poate.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters194995 , utilizator 13:29, 12 Martie 2013
Veti pierde casa, datoria se va plati , iar daca mai raman ceva bani, vi se dau dupa cum aveti cota de proprietate.
Daca dupa vanzarea casei nu se acopera datoria, veti ramane in continuare datoare.

Daca e vb de mai multi creditori, suma obtinuta din vanzare imobilului se va duce catre creditorul ipotecar.
Ultima modificare: Marți, 12 Martie 2013
gi-jane2, moderator
Banca-creditoare, va executa bunurile, pana la concurenta debitului datorat.
Daca nu sunteti "chiar la zi" dar ati efectuat plati, e posibil sa nu ajungeti la executare, ci la un acord cu banca, care va poate eventual face o rescadentare. Putine sanse daca deja ati avut restante, dar va poate eventual pasui ca sa ajungeti la zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit ipotecar viorelh viorelh Buna ziua, Am contractat un credit ipotecar in 2007 cu termen final, 24 ani in CHF ( super oferta la banci in acea perioada), care in timp s-a dovedit a fi ... (vezi toată discuția)
Credit ipotecar dumitruflorina dumitruflorina buna ziua.am un credit ipotecar pe 25 de ani persoana juridica iar acum am suspendat firma pe 3 ani si nu mai am activitate .cum as putea sa obtin o suspendare ... (vezi toată discuția)
Executare silita credit ipotecar - inscriere in cazier fiscal amb35 amb35 Buna seara! Am un credit ipotecar luat pe persoana fizica si am o intarziere de 4 luni la plata ratelor. Am vorbit la banca si mi s-a spus ca daca se ... (vezi toată discuția)