Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit neplatit- datorie comuna, sotul decedat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit neplatit- datorie comuna, sotul decedat

Buna ziua.Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.Sotul meu a murit acum 4 ani avem o datorie la cec ce s-ar putea intampla daca eu si copii mei avem succesiune facuta si nu am mai putut plati chear la zi toate ratele mentionez ca este apartamentul cu ipoteca.As dori un raspuns daca se poate.Va multumesc.
Veti pierde casa, datoria se va plati , iar daca mai raman ceva bani, vi se dau dupa cum aveti cota de proprietate.
Daca dupa vanzarea casei nu se acopera datoria, veti ramane in continuare datoare.

Daca e vb de mai multi creditori, suma obtinuta din vanzare imobilului se va duce catre creditorul ipotecar.
gi-jane2, moderator
Banca-creditoare, va executa bunurile, pana la concurenta debitului datorat.
Daca nu sunteti "chiar la zi" dar ati efectuat plati, e posibil sa nu ajungeti la executare, ci la un acord cu banca, care va poate eventual face o rescadentare. Putine sanse daca deja ati avut restante, dar va poate eventual pasui ca sa ajungeti la zi.