Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu

Bun ziua,

In Octombrie 2011 in urma unui act aditional,mi-a fost marit salarul brut de la 900 lei la 1200.In urma cu cateva zile,un coleg mi-a spus ca nu mi-a fost dat pe revisal marirea de salar.Mentionez ca,mie mi-a fost calculat salarul la un venit brut de 1200,am un venit net de 878.Va rog sa-mi spuneti daca m-a afectat acest fapt.

Multumesc,
Cu stima.
Poate colegul v-a informat gresit.
Oricum, daca salariul nou a fost trecut pe statul de plata, nu va afecteaza cu nimic, pentru ca toate impozitele si contributiile au fost platite la nivelul salariului de 1200.
Ceea ce spuneti dvs afecteaza doar angajatorul ... netransmiterea in termen a modicarilor aduse c.i.m. in REVISAL constituie contraventie sanctionata cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei de catre ITM.
Multumesc pentru raspuns,n-am fost informata gresit mi-a si demonstrat acest fapt,ma intreb daca ma afecteaza la calculul pensiei.
Cu stima.
La calculul pensiei va afecteaza daca in declaratiile depuse nu figurati cu salariul de 1200 lei ...in acest sens, puteti merge la Casa de pensii si solicitati eliberarea unui certificat de stagiu de cotizare .. acolo se poate verifica ce venit v-a fost trecut ...
Multumesc pentru raspuns,
Cu stima.