Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Penalizare la salariu mai mare de 10%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Penalizare la salariu mai mare de 10%

Buna ziua.
Exista vreo posibilitate ca un angajat sa fie penalizat cu mai mult de 10% din salariu pe o perioada de 3 luni? Cel putin asta e maximul din codul muncii.
O colega a fost penalizata cu 8000 ron (aproximativ 2000 de euro). Nu stiu daca este legal asa ceva.
Exista alta lege care poate duce la o asemenea penalizare a unui angajat?
Mentionez ca salariul net este de 900 ron, brut aproximativ 1200 ron si nu exista nici un act aditional la cim.
Va multumesc.
Nu se poate dispune o reducare a salariului de baza cu mai mult de 10% ca sanctiune disciplinara.
In acest caz, salariata are posibilitatea de a se adresa instantei de judecata pentru anularea acelei decizii.
O colega a fost penalizata cu 8000 ron (aproximativ 2000 de euro).

Fiti mai explicita. Despre ce penalizare vorbiti daca are un salariu de 1200 lei si este penalizata cu 8000 lei? Sau este vorba de vreun prejudiciu?
Cum a spus si dl Elis mai sus, colega dvs se poate adresa instantie de judecata, mai ales ca pentru o asemenea procedura este nevoie de o cercetare disciplinara anterioara , la care s afi participat si persoana in cauza. Presupun ca aici nu este vorba de act aditional deoarece , dupa cum spuneti este o suma prea mare si care nu se afla in concordanta cu, Codul Muncii (art.264, alin 1, lit d, e).
ella_v, utilizator