Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... calatorie minor in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

calatorie minor in strainatate

Buna ziua,am un copil de 3 ani din afara casatoriei.
Prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila,baietelul mi-a fost incredintat mie.
Doresc sa merg la vara in Bulgaria.Va rog sa-mi spuneti ;
-daca aceasta hotarare trebuie tradusa,ptr. a fi prezentata la vama .Daca da,in ce limba?bulgara sau una de circulatie internationala?
- ce stampile,timbre,vize trebuie sa fie pe aceasta hotarare.Mentionez ca de pe hotararea pe care o am lipseste semnatura judecatorului,motivandu-se faptul ca acestea ar putea fi "falsificata".Este in regula? E normala aceasta lipsa de semnatura.?
Prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila,baietelul mi-a fost incredintat mie.
Doresc sa merg la vara in Bulgaria.

Hotararea judecatoreasca , definitiva si irevocabila fiind , e suficienta pentru a parasi tara reprezentantul legal impreuna cu minorul.(minorul va avea , de asemenea, pasaport).

-daca aceasta hotarare trebuie tradusa,ptr. a fi prezentata la vama .Daca da,in ce limba?bulgara sau una de circulatie internationala?

Nu este necesara traducerea hotararii judecatoresti.

Art. 30. - Legea 248/2005- privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate
(1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
.............................................................
c) minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta, fără a mai fi necesară declaraţia celuilalt părinte, numai dacă părintele însoţitor face dovada faptului că minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
1.Nu este necesara traducerea hotararii, intrucat aceasta va este solicitata la iesirea din tara.
2.Daca aveti o hotararea prin care minorul v-a fost incredintat pe vechea legislatie ( codul familiei), atunci la iesirea din tara aveti nevoie de hotararea respectiva legalizata cu mentiunea " definitiva si irevocabila" si pasaport pentru minor.
3.Da, este firesc sa nu existe semnatura judecatorului pe hotarare.
Hotararile se redacteaza in 2 exemplare originale si numai acestea se semneaza de catre judecator si grefier
Un exemplar se ataseaza cauzei, iar celalalt se depune spre conservare la mapa de hotarari ale instantei.
Partile primesc copii ale hotararii, prin urmare acestea nu se semneaza.