Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul concediu medical

Ma poate ajuta si pe mine cineva? Am o problema care nu-mi da pace si nu reusesc sa-i dau de capat. In lunile iulie 2008-decembrie 2008 am avut un salariu brut de 1100 lei si net 818 lei in fiecare luna. In luna ianuarie 2009 am avut concediu medical 6 zile cu 75%. Contabila mi-a calculat salariul aferent lunii ianuarie de 560 lei, ceea ce mi se pare absurd de putin si nimeni nu reuseste sa ma lamureasca. Sper sa primesc ceva raspunsuri.
Mod de calcul:
Se aduna zilele din fiecare luna respectiv iulie – decembrie
23+21+22+23+20+20 = 129 zile lucratoare
1100 lei brut x 6 luni(iulie-decembrie) = 6600 lei/6 luni : 129 zile = 51,16 lei/zi x 75 % = 38,37 lei/zi CM
38,37 lei/zi x 6 zile CM = 230,22 lei pt 6 zile CM
Deci, in ianuarie 1101,22 din care:
112 ore lucrate = 771 lei
48 ore CM = 230,22 lei
Rugati contabila sa va refaca calculul asa cum este corect, diferentele pot fi date oricand.
Succes ! Si sa auzim de bine
Multumesc ptr raspuns, dar imi puteti spune cumva si daca ce trebuia sa iau in mana se calculeaza in felul urmator: se calc. netul din brutul de 771 lei, adica net: 588 lei, la care se adauga medicalul de 230,22 lei din care nu se mai scade nimic, ramanand totalul in mana de 818,22? Ma scuzati ca sunt atat de curioasa, dar contabila nu este la lucru pana luni si eu fac tot felul de calcule deoarece intr-o luna intru in prenatal si ma afecteaza si la maternitate.
Multumesc ptr rabdare.
cum se calculeaza concediu medical? cum e cu cate zile sunt platite de angajator si de fnuass? care e regula la concediu medical?
vreau si eu exemplu de calcul la concediu medical de 3 zile, sau de 10 zile cand cu 75% cand cu 100%. cum e regula ? Vreau detaliat modul de calcul.

Va multumesc
Va rog raspundeti pe emailul meu: carageaalina@yahoo.com
Ma bucur ca sunteti o persoana cu o vointa de fier si vreti sa stiti atat de multe lucruri, dar noi suntem obisnuiti cu "as dori daca se poate" si "va rog".Ia mai incercati o data!
Buna ziua,

Chiar imi cer mii de scuze ca m-am adresat asa, dar sincer am scris in acest forum in graba, si fiind prima data cand intru pe un forum nu stiam cum sa ma adresez aici tinand cont ca nu cunosc pe nimeni si ca nu as fii primit raspuns.
Va multumesc pentru observatie si alta data voi tine cont de cum sa discut pe un forum.
As dori acum, si va rog daca se poate sa imi raspundeti la mesajul meu anterior.
Va multumesc si inca o data imi cer mii de scuze.

Gabriela