Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul concediu medical

Ma poate ajuta si pe mine cineva? Am o problema care nu-mi da pace si nu reusesc sa-i dau de capat. In lunile iulie 2008-decembrie 2008 am avut un salariu brut de 1100 lei si net 818 lei in fiecare luna. In luna ianuarie 2009 am avut concediu medical 6 zile cu 75%. Contabila mi-a calculat salariul aferent lunii ianuarie de 560 lei, ceea ce mi se pare absurd de putin si nimeni nu reuseste sa ma lamureasca. Sper sa primesc ceva raspunsuri.
Va multumesc frumos pt raspuns si sfat..
va urez o zi buna
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 158 din 17 noiembrie 2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
Forma sintetică la data 02-dec-2010

Art. 10
(1)Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

NORME din 27 ianuarie 2006 de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
Forma sintetică la data 02-dec-2010

Art. 68
Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează, conform legii, contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

Ok dar cum care mai este situatia ca din 2009 s-a mai schimbat cateceva.. nu am mai facut de mult CM-uri

Am 3600 x 6 insa nu-mi dau sema ce insemana ce va primi in mana distinsul angajat bolnav pt 8 zile lucratoare de concediu

Are salariul maricel...

19- 28 feb 2013 bola normala 75 % ultimele 6 luni

3600x6= 21600 lei/ 126 zile lucratoare 171 lei x8 zile lucratoare- 1368 x 75 % 1026 =concediu medical ... dar fiind extras din brut voi plati ca la maternitate?
3 intrebari:

Indemnizatia neta reprezinta 75% din brut ?

Ce mai retine angajatorul de la angajat, somaj cass etc?

Ce mai plateste angajatorul in acest caz?

Multumesc,

davideg a scris:

asa mai merge!=D>.Sunt insa, prea multe intrebari odata, eu zic s-o luam pe rand.Primele 5 zile se platesc de catre unitate, restul din bugetul fnnuass.
Pentru indemnizatie: Totalul sal.brute pe ultimele 6 luni, se imparte la nr de zile lucratoare din ultimele 6 luni, se afla media pe zi(baza de calcul).Media pe zi, se inmulteste cu nr.de zile din luna si se aplica coeficientul din certificat 85% sau 75% sau 100%, depinde de boala.In prima luna se retine somaj iar cas-ul la nivelul sal minim-600.
La angajator, cas,cass,accid.de munca la 6oo,restul darilor la venitul realizat.
Pt.Luna a doua de medical, daca este in continuarea primului, nu se retine somaj si sanatate.

PProm, utilizator