Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Servicii proiectare sisteme de securitate din SUA
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Servicii proiectare sisteme de securitate din SUA

Primesc facturi de servicii externe din SUA. pe facturi se specifica proiectare sisteme de securitate. Trebuie sa retin impozit cu retinere la sursa daca am certificat de rezidenta fiscala? trebuie sa declar contractul la autoritatile fiscale? serviciul se presteaza in SUA.
din punct de vedere TVA cum se inregistreaza daca pe factura am cota zero?
Buna ziua,

Daca detineti certificatul de rezidenta la data platii venitului, nu retineti impozit deoarece serviciile se incadreaza la art.7 sau art.22 din Conventie si se impoziteaza in tara de rezidenta a prestatorului.
Dat fiind faptul ca serviciile sunt prestate in alta parte decat pe teritoriul Romaniei, consider ca nu aveti obligatia raportarii contractului dintre parti autoritatilor romane, art.1, alineatul 1 din Ordinul 1400/2012, facand referire la serviciile executate pe teritoriul Romaniei.
TVA se inregistreaza prin mecanismul taxarii inverse(4426=4427) si se declara in decontul de TVA atat ca taxa colectata cat si ca taxa deductibila pe randurile 7, respectiv 20.

Numai bine