Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu minim de la 1 feb. 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu minim de la 1 feb. 2013

Daca de la 1 februarie 2013 s-a facut salariul minim pe economie de 750 lei, eu fiind in concediu medical de la 1 februarie (cod 01) si de pe 16 februarie sunt in concediu prenatal (cod 08), se poate ca sa-mi fi marit si mie salariul (mentionez ca am salariul minim pt. studii superioare, adica 1400 lei)?
Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.
Prin urmare, obligatia de majorare a salariului subzista numai in cazul celor care au salariul minim sub 750 lei , nu si pentru ceilalti.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.