Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general imprumuturile intre societati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

imprumuturile intre societati

buna ziua,
As dori sa stiu daca si in ce conditii sunt permise imtrumuturile intre doua societati comerciale romane. Speta este urmatoarea:
societatea X doreste sa presteze un imprumut in euro catre societatea Y, pe o perioada de 3 ani, cu o rata lunara de ... euro si o dobanda de 6%. Precizez faptul ca administratorul si unicul asociat al societatii care presteaza imprumutul este asociat si in societatea care i-a imprumutul.
Imprumuturile se pot face si in lei si in euro? Inca nu ne-am decis in e moneda se va face imprumutul. Procentul de dobanda depinde de dobanda de referinta a BNR? Am inteles ca nu trebuie depasit acest procent, care in momentul de fata este de 5,25% la lei, si nu stiu daca se aplica si la imprumuturile in euro?
O societate comerciala poate imprumuta bani altei societati, doar daca are in obiectul de activitate: activitati de creditare. In general acest obiect de activitate este aprobat numai pentru institutiile financiare.
Interesati-va la Registrul comertului daca va aproba sa introduceti aceasta activitate in obiectul de activitate.