Forum Discuţii juridice Executare silită Raportarea in BC
Discuție deschisă în Executare silită

Raportarea in BC

Buna ziua!
Intrabarea mea este: in cazul unui contract de credit intarziat, ajuns in evidenta unui executor pentru care se achita lunar in baza unui angajament de plata scris, cum e corect ca debitorul sa fie raportat la Biroul de Credit avand in vedere ca acesta din urma a ach lunar conform intelegerii de plata.
Eu ma aflu in aceasta situatie si din pacate dupa 1 an de plata sunt in continuare raportata la BC cu grad maxim de risc..E normal?
Multumesc!

Creditul Dvs. a fost declarat scadent anticipat de catre banca, iar creanta Dvs. a devenit exigibila. Raportarea la BC se face de catre banca pentru intarzieri mai mari de 30 de zile si dupa 15 zile de la comunicarea notificarii de intarziere la plata.
Angajamentul de plata asumat de catre Dvs. este in cadrul dosarului executional aflat la executor. Dupa ce ve-ti achita integral creanta actuala, ve-ti continua sa figurati la BC inca 4 ani.