Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT- SE POATE???
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT- SE POATE???

Sotia a inaintat la Judecatorie divortul, avand prima infatisare peste doua saptamani.In acest timp cei doi au hotarat sa se impece.Se poate ca la prima infatisare, sa anuleze actiunea de divort, prin impacarea partilor????Va rog un sfat.
Se poate.
Nu trebuie sa anuleze actiunea, se poate renunta la cerere. Judecatorul era obligat oricum sa staruie in impacarea partilor. Se poate si sa nu va prezentati si in cazul in care niciuna dintre parti nu a cerut judecarea in lipsa procesul se va suspenda. Daca niciuna dintre parti nu va mai face o cerere de repunere pe rol timp de un an, va interveni perimarea de drept. O viata fericita!