Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Angajament plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Angajament plata

Buna seara. Am un credit luat de la o banca privata .....IFN SA. Saptamana trecuta am fost contactat de un agent de la banca cu o oferta care suna cam asa.- Debitul total pe care datorez este de 7200 ron. Reducerea aprobata este de 50% din valoarea debitului mai sus mentionata adica 3600 ron iar debitul ramas trebuie achitata pana la data de 15 martie anul curent. Dansii au trimis prin fax angajamentul de plata stampilata si semnata, mentionez faptul ca si anul trecut au facut o oferta asemanatoare. Cat de legala este treaba asta? Mi-au zis ca dupa ce se confirma plata imi trimite un fel de scrisoare care atesta faptul ca nu le mai datorez nimic, si se inchide toata povestea. Ce sa fac? Pe fax este Nr. de iesire, nr. Ref., nr. Contract creditare.
Verificaţi cu atenţie sursa de comunicare a acestei adrese, respectiv verificaţi la sediul instituţiei financiare autenticitatea acesteia, dacă se confirma, cereri un acord de stingere a creanţei, în original şi apoi efectuati plata.