Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume minor

Buna ziua,
M-am casatorit de aproape doi ani cu un cetatean american.Din prima casatorie am o fata care poarta numele tatalui ei.Eu si actualul meu sot dorim sa schimbam numele fetei din prima casatorie cu numele sotului.Fostul sot are doar drept de vizita a fetei.Avand in vedere ca acum locuiesc in SUA cum as putea sa procedez pentru schimbarea numelui ei.Va multumesc pentru raspuns.
Nu este posibila schimbarea numelui minorei in conditiile date. Dupa divort ambii parinti au in continuare drepturi si obligatii fata de copil, deciziile majore (cum este cea dorita de Dvs) urmand a se lua numai in comun.
In caz de neintelegere va puteti adresa instantei de judecata insa din ce relatati nu exista motive de admitere a unei astfel de cereri.
Daca tatal fetei ar fi de acord, ati putea schimba numele pe cale administrativa daca dovediti un motiv temeinic.
Mie nu mi se care corect ca fata sa poarte numele sotului dvs si in cazul unui divort al dvs, copilul sa ramana cu acest nume pana se va casatori la randul ei.
Poate ar trebui sa mai asteptati niste ani, sa aleaga fata.
gi-jane2, moderator
Da' copilul ce parere are?