Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in zilele de repaus saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in zilele de repaus saptamanal

buna ziua..conform planificarii lucrez in program de 3 schimburi la o politie locala dintr-un oras din Romania avand calitatea de functionar public.intrebarea este cat ar trebui sa fiu platit daca lucrez sambata si duminica? cel putin 5 zile din cele 8 de weekend lunar noi le lucram.dar ce ma deranjeaza pe mine este ca mereu pontajele ce sunt la contabilitate noi figuram ca program de munca de luni pana vineri..este normal asa ceva sau se face pentru a nu se plati sporul de 100 la suta pentru munca in zilele de weekend? mai exista acel spor si ce ma sfatuiti sa fac si unde sa sesizez din punct de vedere legal?
Lucrand in sectorul bugetar, atunci trebuie sa stiti ca potrivit dispozitiilor legale pentru sectorul public, in anul 2013, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.
freeelis a scris:

Lucrand in sectorul bugetar, atunci trebuie sa stiti ca potrivit dispozitiilor legale pentru sectorul public, in anul 2013, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.

Sunt si situatii in care munca suplimentara nu poate fi compensate cu timp liber deoarece acest lucru ar obliga omologul angajatului sa presteze alte ore peste program.De exemplu :
Intr-o unitate bugetera cu " foc continuu" - 2 angajati pe acelasi post, care lucreaza in tura..... Daca ii dai liber unuia trebuie sa lucreze celalalt dublu.Ce este de facut in aceasta situatie ?
Exista solutia delegarii unei alte persoane ...
freeelis a scris:

Exista solutia delegarii unei alte persoane ...

Puteti detalia, va rog ?!
In locul acelei personae care pleaca in CO , se poate emite o decizie de delegare de competenta pentru alta persoana ...