avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cultură generală Limba romana: cum este corect?
Discuție deschisă în Cultură generală

Limba romana: cum este corect?

verificarea (cand este cazul) a actiunilor?

sau

verificarea (cand este cazul) actiunilor?

Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 21:21, 16 Martie 2013
Ambele in functie de context.

Exemplu:
Daca este cazul se poate face o verificare a actiunilor.
si
Verificarea actiunilor se va face la cerere.
Sau, daca doriti sa pastrati paranteza, verificarea actiunilor (cand este cazul).
Inteleg ca ambele variante sunt corecte???
Precizez ca nu doresc o reformulare, ci pur si simplu as fi vrut sa stiu dc una din variante e gresita sau sunt corecte amandoua!
Multumesc!
Nu e corecta niciuna, in opinia mea, pentru ca este vorba de o singura verificare. Daca era vorba despre verificarea mai multor tipuri de activitati puteati scrie asa:

Verificarea (cand e cazul) a:
- actiunilor
- masurilor
etc.
Corect este verificarea actiunilor sau verificare a actiunilor
Incorect este verificarea a actiunilor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Examen auto razvandanutz razvandanutz Salut, astazi am avut examen pentru obtinerea permisului de conducere si am cateva nedumeriri. Prima greseala a fost ca nu am semnalizat continuu in timp ce ... (vezi toată discuția)
Solutionare doua plangeri augustin.bica augustin.bica Am fost chemat la politie sa ma intrebe daca vreau sa ma impac cu faptuitorul si eu am declarat ca nu ma impac in niciunul din cazuri si doresc raspunderea ... (vezi toată discuția)
Neincheierea contractului zinates zinates Nu s-a incheiat contractul deoarece evaluarea s-a facut gresit firma nu e autorizata sa presteze serviciile aferente contractului e vorba de furnizare in ... (vezi toată discuția)