Forum Discuţii diverse Cultură generală Limba romana: cum este corect?
Discuție deschisă în Cultură generală

Limba romana: cum este corect?

verificarea (cand este cazul) a actiunilor?

sau

verificarea (cand este cazul) actiunilor?

Ambele in functie de context.

Exemplu:
Daca este cazul se poate face o verificare a actiunilor.
si
Verificarea actiunilor se va face la cerere.
Sau, daca doriti sa pastrati paranteza, verificarea actiunilor (cand este cazul).
Inteleg ca ambele variante sunt corecte???
Precizez ca nu doresc o reformulare, ci pur si simplu as fi vrut sa stiu dc una din variante e gresita sau sunt corecte amandoua!
Multumesc!
Nu e corecta niciuna, in opinia mea, pentru ca este vorba de o singura verificare. Daca era vorba despre verificarea mai multor tipuri de activitati puteati scrie asa:

Verificarea (cand e cazul) a:
- actiunilor
- masurilor
etc.
Corect este verificarea actiunilor sau verificare a actiunilor
Incorect este verificarea a actiunilor