Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Solutionare doua plangeri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Solutionare doua plangeri

Am fost chemat la politie sa ma intrebe daca vreau sa ma impac cu faptuitorul si eu am declarat ca nu ma impac in niciunul din cazuri si doresc raspunderea penala si trimiterea lui in judecata.In primul caz este vorba de tulburare de posesie iar al doilea caz lovire.As dori sa stiu cand se judeca cazurile se tine cont ca sunt doua cazuri.daca ar fi sa ii dea cu suspendare la amble ce se intampla fiind amandoua in faza de solutioare.
Nu , se va avea in vedere doar infractiunea de tulburare de posesie, in varianta agravanta, Art. 220 alin. 2 cand fapta este comisa prin violenta.
daca faptele sunt urmarite in acelasi dosar de urmarire, at si judecata se va face pentru un concurs de infractiuni in acest caz solutia va fi una pentru ambele infr si se poate suspenda execut ped.
daca sunt insa dosare separate si se vor da solutii de trimit in judec separate si succesive at in faza de judecata dc exista deja ohot.de suspend a execut ped. pentru celalalt dosar nu se va mai suspenda executarea si de asemenea cu consecinta ridicarii suspendarii din primul dosar, cele doua pedepse se vor cumula aplicandu-se ped cea mai grea
Nu sunt doua cazuri diferite.Eu am cumparat un teren si i-am cerut eliberarea lui,el nu a vrut .Eu am depus plangere la politie.Al doilea intr-o zi eu faceam curetenie prin curte ardeam deseuri,iar el a luat o teva si a aruncato peste gard cu intentia de a ma lovi si m-a lovit in cap.Si am depus reclamatie la politie
doroiman a scris:

daca faptele sunt urmarite in acelasi dosar de urmarire, at si judecata se va face pentru un concurs de infractiuni in acest caz solutia va fi una pentru ambele infr si se poate suspenda execut ped.
daca sunt insa dosare separate si se vor da solutii de trimit in judec separate si succesive at in faza de judecata dc exista deja ohot.de suspend a execut ped. pentru celalalt dosar nu se va mai suspenda executarea si de asemenea cu consecinta ridicarii suspendarii din primul dosar, cele doua pedepse se vor cumula aplicandu-se ped cea mai grea

Imi cer scuze, dar a doua situatie descrisa de dvs este eronata, intrucat e vorba de un concurs real de infractiuni avand in vedere faptul ca nu s-a savarsit o fapta penala dupa o condamnare definitiva. In aceasta situatie descrisa de dvs instanta ce va judeca ultima va lua in calcul si eventuala pedeapsa din primul dosar si va da o sentinta tinand cont de concursul de infractiuni, pedeapsa ce va putea fi si cu suspendare.
Scuze inc'o dat'.