Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Plata taxelor si impozitelor
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Plata taxelor si impozitelor

Am infiintata o firma recent care se ocupa cu prestarea unor servicii la scoli si gradinite.
Intrebare: Trebuie sa emit factura si chitanta cand incasez banii? Sau numai chitanta?
Aceste prestari banuiesc ca sunt executate ca urmare a incheierii unui contract cu institutiile respective, efectuarea acestora se evidentiaza prin intocmirea facturii fiscale. Daca incasati contravaloarea facturii cu numerar, taiati si chitanta, daca nu, o sa vi se faca probabil virament bancar in cont. Mai exista si alte modalitati de plata cum ar fi biletul la ordin, CEC-ul si alte efectele de comert (cambie, trata)