Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept succesoral

am postat in urma cu doua saptamani intrebarea daca se poate cumpara dreptul succesoral si nu sunt lamurit daca se poate cumpara sau nu?
In cazul in care succesiunea este deschisa (adica cel in urma caruia se va deschide succesiunea este decedat), puteti vinde/cumpara dreptul de a culege mostenirea/o cota din acesta , conform art. 1747 al.2 Cod civ.
Puteti, vanzarea de drepturi succesorale este permisa de lege.