Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Restituire cauza la procuror si art. 320 1 CPP - ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Restituire cauza la procuror si art. 320 1 CPP - nerespectarea dreptului la aparare

Buna! Ma intereseza sa stiu daca pot invoca nereglaritatea efectuarii urm penale in raport de nerespectarea dr la aparare, iar in cazul in care nu se accepta sa folosesc procedura prev de art. 320 1 CPP! E un fel de electa una via? Va multumesc! #-o
In ce fel s-a incalcat dreptul la aparare?
Incercati sa detaliati ,nu se intelege din descriere situatia de fapt.
Imprejurarea care genereaza posibila incalcare a dr la aparare: 1) in sfera actelor premergatoare s-au intrepris urmatoarele elemente de ancheta: cercetare la fata locului + declaratii persoane vatamate si faptuitori; 2) in sfera urmaririi penale: rezolutie incepere urmare penala 1.10.2011; declaratii martori si parti vatamate 3.10.2011, constituire parte civila 6.10.2011, in cele din urma declaratie invinuit, cand i se aduce la cunostinta drepturile procesuale, inclusiv cel de a avea un aparator (se dezice de uzarea acestui drept);
In mare, cam acesta este traseul cronologic al dosarului de up. Credeti ca s-a procedat corect de catre OCP de a nu-i aduce "de indata" la cunostinta invinuitului, dupa inceperea up, invinuirile, care formeaza obiectul sesizarii instantei? Ma gandesc ce valoare ar mai fi avut accesarea unui avocat dupa ce toate probatoriile au fost administrate? Va multumesc!