avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Durata cercetare premergatoare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Durata cercetare premergatoare

Conform jurisprudentei in materie, cam cat dureaza cercetarea preliminara pana la decizia inceperii urm penale?E vorba o lovire usoara pe art 180, intre 2 persoane, act medical depus si martori audiati in primele 2 saptamani.Cam cat mai dureaza normal pana faptuitorul este instiintat daca se incepe UP sau NUP?
Cel mai recent răspuns: wiki38 , utilizator 20:31, 15 Octombrie 2013
Depinde de la caz la caz, de la oras la oras, de la organ la organ...
Cam cel mult 2 luni poate dura.

Adica in perioada 2 sapt-2luni dosarul trebuie sa zaca intr-un fiset chiar daca nu se mai pot colecta niciun fel de indicii/dovezi?Sau vreti sa spuneti ca max in 2 luni ar trebuie sa se decida UP sau NUP indiferent de caz?E specificata undeva exact perioada maxima?
Multumesc.

Ultima modificare: Vineri, 28 Iunie 2013
wiki38, utilizator
Se apropie de 8 luni si nicio decizie.Oare se mai poate decide inceperea UP?Nu este cam tarziu pentru faptuitor sa mai poate combate anumite probele din dosar?Nu ii este ingradit dreptul la sanse egale de aparare ca cele ale reclamantului?Cine raspunde de acest abuz?

Hai sa va dau o veste bomba.In 27 Iulie sunt citat prima data in calitate de invinuit. Ma prezint cu avocat(mi s-a cerut obligatoriu), mi se aduc la cunostinta invinuirile si ca s-a inceput UP fata de mine, si se incheie procesul-verbal ca am luat la cunostinta, fara insa a primi copie dupa ordonanta de confirmare a inceperii UP. Avand suspiciuni cu privire la perioada actelor premergatoare, solict sa mi se comunice cand s-a inceput UP in dosar. RASPUS:17Dec2012, adica cu 8 luni inainte ca eu sa fiu instiintat.In acesta perioada s-au facut TOATE actele de UP , fara ca aparatorul meu sa fie prezent. Cand m-am plans, mi s-a raspuns ca avocatul nu a depus cerere in acest sens:O. Cand am contestat actele de UP ca nelegale, mi s-a refuzat solicitarea de refacere a UP in prezenta avocatului#-o.
Ultima modificare: Marți, 15 Octombrie 2013
wiki38, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire cauza la procuror si art. 320 1 cpp - nerespectarea dreptului la aparare calandrino calandrino Buna! Ma intereseza sa stiu daca pot invoca nereglaritatea efectuarii urm penale in raport de nerespectarea dr la aparare, iar in cazul in care nu se accepta ... (vezi toată discuția)
Se instiinteaza inceperea urmaririi penale? kgkg kgkg cand se incepe urmarirea penala asupra unei terte peersoane, politia, procuratura este obligata sa instiinteze acea persoana? Daca da si nu o instiinteaza, ce ... (vezi toată discuția)
Etapele urmarii penale dezca dezca Buna ziua ma adresez dvs in calitate de faptuitor al unei cuze penale. Doresc sa stiu care sunt etapele urmaririi penale? -partea vatamata a intocmit un ... (vezi toată discuția)