Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Durata cercetare premergatoare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Durata cercetare premergatoare

Conform jurisprudentei in materie, cam cat dureaza cercetarea preliminara pana la decizia inceperii urm penale?E vorba o lovire usoara pe art 180, intre 2 persoane, act medical depus si martori audiati in primele 2 saptamani.Cam cat mai dureaza normal pana faptuitorul este instiintat daca se incepe UP sau NUP?
Depinde de la caz la caz, de la oras la oras, de la organ la organ...
Cam cel mult 2 luni poate dura.

Adica in perioada 2 sapt-2luni dosarul trebuie sa zaca intr-un fiset chiar daca nu se mai pot colecta niciun fel de indicii/dovezi?Sau vreti sa spuneti ca max in 2 luni ar trebuie sa se decida UP sau NUP indiferent de caz?E specificata undeva exact perioada maxima?
Multumesc.

wiki38, utilizator
Se apropie de 8 luni si nicio decizie.Oare se mai poate decide inceperea UP?Nu este cam tarziu pentru faptuitor sa mai poate combate anumite probele din dosar?Nu ii este ingradit dreptul la sanse egale de aparare ca cele ale reclamantului?Cine raspunde de acest abuz?

Hai sa va dau o veste bomba.In 27 Iulie sunt citat prima data in calitate de invinuit. Ma prezint cu avocat(mi s-a cerut obligatoriu), mi se aduc la cunostinta invinuirile si ca s-a inceput UP fata de mine, si se incheie procesul-verbal ca am luat la cunostinta, fara insa a primi copie dupa ordonanta de confirmare a inceperii UP. Avand suspiciuni cu privire la perioada actelor premergatoare, solict sa mi se comunice cand s-a inceput UP in dosar. RASPUS:17Dec2012, adica cu 8 luni inainte ca eu sa fiu instiintat.In acesta perioada s-au facut TOATE actele de UP , fara ca aparatorul meu sa fie prezent. Cand m-am plans, mi s-a raspuns ca avocatul nu a depus cerere in acest sens:O. Cand am contestat actele de UP ca nelegale, mi s-a refuzat solicitarea de refacere a UP in prezenta avocatului#-o.
wiki38, utilizator