Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Magazin produse handmade - acte necesare, certificat ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Magazin produse handmade - acte necesare, certificat de producator

Buna ziua,
Momentan ma ocup cu realizarea de produse handmade, acasa. Intrebarea mea este: daca vreau sa deschid un magazin, gen butic, in care sa vand ceea ce creez, cum procedez? Daca vine un control, la facturi, ce prezint (in situatia in care eu achizitionez materialele en-gros si confectionez singura produsele)? Am inteles ca trebuie sa obtin un certificat de producator, sau ceva de genul asta. Ce ma sfatuiti?

Este de ajuns sa va infiintati un pfa cu plata impozitului pe venitul real, unde veti tine contabilitatea in partida simpla.. Va trebui ca marfa pe care doriti sa fie vanduta in diferite puncte sa fie insotita de aviz de insotire a marfii. Vanzarea o faceti cu bon emis de la casa de marcat daca vindeti dintr-un magazin specializat/butic.
Buna ziua am un magazin de haine si as dori sa optin certificat de producator pt anumite haine de firma. Cum pot optine acest certificat? De unde?