Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare asociat unic si administrator la srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare asociat unic si administrator la srl

buna ziua.sunt asociat unic si administrator al unui srl-d si doresc sa predau ambele functii altei persoane deoarece nu pot lua indemnizatia pt cresterea copilului cu statutul actual.va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut ,care sunt pasi de urmat?
nu puteti preda functia de asociat unic si administrator este posibil sa instrainati prin cesiune toate partile sociale detinute in societatea comerciala uneia sau mai multor persoa ne ce vor deveni asociati, veti fi si revocat din functia de administrator
cesiune parti sociale la notar.
apoi inregistrarea mentiunilor la registrul cometului .

decizia asociatului unic de a cesiona toate partile sociale detinute catre ....x...
contractul de cesiune autentificat la notar
inregistrarea mentinulor la registrul comertului - cereri, declaratii , decizia asocieului unic si contractul de cesiune , toate in dosar plus taxele solicitate pentru inregistrarea mentiunilor.
ContSters159316, utilizator
Puteti face o cesiune de parti sociale si ulterior sa fiti revocat din functia de administrator de catre noii asociati.
Contrcatul de cesiune de parti sociale poate fi sub semnatura privata, nu e necesara forma autentica.
stiti cumva cat ar dura si cat sunt taxele?
Goran Elena a scris:
cesiune parti sociale la notar.

Nu e cam mult la notar?
O simpla hartie facuta in AGA e suficienta, dar cel mai bine si mai sigur e sa o faceti la biroul juridic de la Reg Comertului. Oricum ajungeti acolo. Dureaza 5-7 zile, costa aprox 500 lei.