Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONTESTATIE CERTIFICAT DE INCADRARE IN GRAD DE HANDICAP
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONTESTATIE CERTIFICAT DE INCADRARE IN GRAD DE HANDICAP

Buna ziua.

Mama mea in anul 1994 in urma evaluarii dosarului depus la comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap deva, i s-a acordat gradul II de handicap fiind diagnosticata cu: spondilartroza diseminata cu radiculalgii,discopatie lombara,coxartroza posttraumatica stg.cu anchiloza, osteoporoza,hta e forma grad II clasa de risc mediu bpoc,fibroza pulmonara,pahipleurita stg.,insuficienta respiratorie cronica,obezitate grad II, ciroza hepatica clasa child a vhc pozitiv cu pancitopenie (hipersplenism) biliar operat,constipatie habituala,varice ale membrelor inferioare,insuficienta venoasa cronica, gusa tiroidiana nodulara, neoplasm mamar drept operat chimio so radiotratat(operata in 2011 de cancer la san).
In 1999 i s-a taiat gradul. Fiind internata la spitalul de expertiza medicala Bucuresti unde, dupa toate analizele i-au dat gradul II de handicap permanent cu 80% incapacitate de munca.
In 2003 i-au taiat din nou gradul motivand ca este apta in campul muncii.
Am facut contestatie si de la bucuresti i-au dat gradul II inapoi pana in 2008 cand la revizuirea dosarului i l-au taiat din nou si i-au dat gradul III cu o pensie lunara de 33 ron.
In 2011 dupa ce a fost operata de neoplasm mamar am depus din nou dosarul si i-au dat gradul de handicap accentuat cu cod boala m21-c50,cod handicap 7,deficienta functionala accentuata cu o pensie de 234 ron.
Acum,in februarie 2013 la revizuirea dosarului pe accelasi cod de boala m21-c50,cod handicap 7 i-au taiat gradul de handicap accentuat si i-au dat grad de handicap mediu cu deficienta medie si cu o pensie de 33 ron.

Intrebarea mea este ce trebuie sa fac,unde trebuie sa merg,cui trebuie sa ma adresez?
Va rog din suflet sa ma ajutati si sa ma indrumati pentru a-i face dreptate mamei mele care merge tot inspre rau.
Cu speranta ca ma poate ajuta cinev, va multumesc anticipat!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
ynocentta a scris:

Sesizati oficial comisia superioara de expertiza medicala persoane cu handicap

LEGE Nr. 136 din 18 iulie 2012
privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 84/2010 pentru modificarea şi
completarea Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu
handicap
EMITENT: PARLAMENTUL ROMÂNIEI
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 505 din 23 iulie 2012(1) Principalele atribuţii ale Comisiei superioare sunt:
a) asigură coordonarea metodologică şi monitorizarea activităţii de evaluare şi încadrare în
grad şi tip de handicap;
b) soluţionează contestaţiile, formulate în condiţiile prevăzute la art. 87 alin. (5), la
certificatele de încadrare în grad şi tip de handicap, eliberate de comisiile de evaluare, prin
admitere sau respingere, şi transmite comisiei judeţene sau locale a sectoarelor municipiului
Bucureşti soluţia, pentru punerea ei în aplicare;
c) stabileşte prin decizie reevaluarea persoanelor adulte cu handicap, în următoarele situaţii:
1. ca urmare a recomandărilor cuprinse în documentele întocmite în urma unor acţiuni de
control dispuse prin ordin al ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale;
2. ca urmare a autosesizării;
d) stabileşte încadrarea în grad şi tip de handicap, ca urmare a reevaluării dispuse în
condiţiile lit. c);
e) participă, la solicitare, în acţiuni de verificare a activităţii de evaluare şi încadrare în grad
şi tip de handicap.
(2) În exercitarea atribuţiilor prevăzute la alin. (1), Comisia superioară emite decizii după
cum urmează:
a) de admitere/respingere a contestaţiei;
b) de reevaluare, în condiţiile alin. (1) lit. c);
c) de încadrare/neîncadrare în grad şi tip de handicap, în urma reevaluării dispuse în
condiţiile alin. (1) lit. c).
(3) Modelul deciziilor prevăzute la alin. (2) se aprobă prin regulamentul de organizare şi
funcţionare al Comisiei superioare, aprobat prin ordin al ministrului muncii, familiei şi
protecţiei sociale.
(4) Deciziile emise de Comisia superioară pot fi atacate potrivit Legii contenciosului
administrativ nr. 554/2004, cu modificările şi completările ulterioare, cererile adresate
instanţei fiind scutite de taxa judiciară de timbru."
9. La articolul I punctul 10, articolul 90^3 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"ART. 90^3(1) Decizia de reevaluare emisă de Comisia superioară în condiţiile art. 902 alin. (1) lit. c)
cuprinde recomandări cu privire la conţinutul dosarului de evaluare complexă şi va fi
transmisă direcţiei generale de asistenţă socială şi protecţia copilului din raza de domiciliu a persoanei, în vederea efectuării reevaluării de către serviciul de evaluare complexă.
(2) Reevaluarea persoanei se va realiza în termen de 60 de zile lucrătoare de la data
înregistrării deciziei de reevaluare la direcţia generală de asistenţă socială şi protecţia
copilului.

[ link extern ] ...

[ edit: @ynocentta, scuze, am sters, fara sa vreau, mesajul dvs.!]