Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... creditorul refuza primirea banilor debitorului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

creditorul refuza primirea banilor debitorului

Intrebare- ce solutie simpla si necostisioare are debitorul, avand in vedere ca este vorba de rea credinta, nu primeste premeditat corespondenta.
Debitorul poate consemna suma la dispozitia creditorului la CEC sau la o unitate bancara.
...si bineanteles trebuie sa faca mai intai si oferta reala de plata :)
cum?
debitorul va face creditorului, prin mijlocirea unui executor judecătoresc din circumscripţia curţii de apel în care se află domiciliul ori sediul creditorului sau domiciliul ales al acestuia, o somaţie, prin care este invitat să primească prestaţia datorată.

Dacă creditorul nu se prezintă sau refuză să primească suma ori obiectul oferit, executorul judecătoresc va încheia proces-verbal în care va consemna aceste împrejurări.

debitorul, spre a se libera de datorie, va putea să consemneze suma sau bunul oferit la CEC Bank - S.A. sau la orice altă instituţie de credit ori, după caz, la o unitate specializată, iar recipisa de consemnare se va depune la executorul judecătoresc care a trimis somaţia. Procedura de consemnare a sumelor de bani este obligatorie pentru unitatea la care urmează a se face consemnarea şi nu poate fi condiţionată de existenţa acordului creditorului. Consemnarea bunurilor se face în condiţiile prevăzute de lege.

După consemnare, executorul judecătoresc va constata, printr-o încheiere dată fără citarea părţilor, efectuarea plăţii şi liberarea debitorului. Încheierea se comunică creditorului în termen de 5 zile de la întocmirea acesteia.

Debitorul este considerat liberat la data consemnării plăţii, în afară de cazul în care se anulează oferta de plată şi consemnaţiunea.
Multumesc, iau notite...Sunt inca doua amanunte: 1. Ce se intampla daca nu primeste (s-a mai intamplat!), au stat banii 4 ani la CEC.
2. Nu mi se vor emite chitante (s-a mai intamplat!). Cum fac sa le primesc.
3. exista bareme pentru onorarii?